Moli patří mezi nevítané cizopasníky, které sice pro člověka či domácí zvířátka nepředstavují téměř žádné riziko, jako například blechy či klíšťata, ale jejich přítomnost doma v domácnosti je vysoce nežádoucí! Mohou způsobit škody i v řádech deseti tisíců korun, pokud například napadnou váš kožich nebo nějaký značkový model. Pokud máte velké zásoby mouky, i tam vám mohou nasekat paseku!
Molové se vyskytují ve dvou typech. Jeden je molem šatním a jeden mol potravinovým. Takový mol šatní je spíše stříbrný, zatímco potravinový mol je spíše skvrnitý a hnědý. Ptáte se, kde by se u vás vzal takový tvor? Je to úplně jednoduché. Přinesete si ho prostě a jednoduše s nákupem nebo k vám přiletí stoupačkami od sousedů.
◦ Potravinový mol
Nejčastěji potravinového mola najdete v mouce, strouhance, koření a v sušeném ovoci. Proto je potřeba všechny tyto potraviny mít v zásobě v menším množství a vždy je mít uzavřené v nádobě s uzávěrem na místě, kde je sucho. Takové prostory, kde tyto produkty máte musíte pravidelně čistit. Pokud však najdete v jedné z produktu mola nebo jeho larvy, okamžitě toto vyhoďte celé. Vajíčka a larvy těchto parazitů jsou tak malá, že i když vyberete třeba z mouky větší jedince, malí vám tam zůstanou a zase vyrostou a prostě se jich tímto způsobem zpravidla nelze zbavit. Poté, co se zbavíte daného pytle potraviny, je potřeba ještě pořídit lapače potravinových molů, abyste chytli i ty, co se už pohybují ve spíži.
◦ Mol šatní
Tito molové mají nejraději temné a vlhké prostředí. Naopak nesnáší větrání, vůni levandule, citrusu, pelyňku a cedrového dřeva. Nejvíce ohroženo je vlněné oblečení. Jejich útočištěm jsou dost často také tapety, respektive místa pod tapetami. Z přírodních produktů na ně působí levandulové pytlíčky a kuličky z cedrového dřeva. Ideální je zakoupit také lapače molů šatních. Prevencí také je uklízet výhradně suché prádlo do skříní a čas od času prát i oblečení, které příliš nenosíte.