Klíční v posledních letech zažívá opravdu velký boom. Jedná se ale spíše o návrat k činnosti našich předků než o nějaký nově vzniklý trend. Do klíčení se většinou pouští milovníci zdravé výživy a zdravého životního stylu, kteří moc dobře vědí, jak prospěšný tento produkt je. Na začátek se tedy podívejme na to, proč vlastně s klíčením začínat.
Málo kdo ví, že jsou klíčky rostlina často mnohem zdravější než zelenina a ovoce. K jejich pěstování a konzumaci bychom se měli uchylovat hlavně na jaře, kdy si tělo přímo žádá abychom po zimě doplnili chybějící vitamíny, minerály a další tělu prospěšné látky. V jarním období mají klíčky také největší sílu. Klíčky jsou tedy doslova vitamínovou bombou. Rozhodně jsou vitamíny v této formě pro vaše tělo mnohem lepší, prospěšnější a také lépe vstřebatelné než v podobě vitamínových doplňků z lékáren, které jsou získávány chemickou cestou.
Jak jistě víte, při samotném začátku růstu rostliny (tedy při klíčení) má rostlina nejvíce síly a energie. Klíčky se tak stávají jejím skvělým zdrojem. Jejich konzumace se doporučuje hlavně osobám se sníženou imunitou, srdečním nebo cévním onemocněním, chudokrevností, cukrovkou nebo ženám, které trpí problematickou menstruací. Bohaté jsou také na bílkoviny, železo, vápník, enzymy nebo vitamín A. Velice často bývají označovány jako elixír mládí, jelikož vám nejen dodají ztracenou energii, probudí vaše tělo k životu, zaženou chmurné myšlenky, ale také prospějí vaší pleti, která bude vypadat o několik let mladší. Změnu jistě zaznamená i váš metabolismus.
Nejčastěji se setkáváme a slýcháme o klíčení fazolí mungo. Ve skutečnosti je semen na klíčky mnohem více a každé má jiné přednosti. Zkusit můžete například brokolici, ředkvičky, řeřichu, slunečnici, cizrnu, hrášek, čočku, hořčici nebo třeba červené zelí. Skvělým výběrem jsou i obilniny, jako například pšenice, špalda, žito, pohanka, oves nebo třeba ječmen. Než se ale do celé akce pustíte, raději se ujistěte, že jsou vámi vybraná semínka opravdu vhodná. U některých semen se totiž setkáváme s tím, že jsou spíše pro člověka škodlivá než prospěšná. Ukázkovým příkladem jsou třeba klasické fazole.
A co až budou vaše klíčky krásné a vhodné ke konzumaci? Jednoduše si z nich můžete udělat salát, používat je jako přílohu, nebo si s jejich pomocí ozdobit pomazánku na chlebu nebo třeba polívku. Takž dobrou chuť!