Dobře krmené zvíře je zdravé a spokojené. Zvířata milují pravidelnost. Naučte je na určitý denní režim, který bude vyhovovat všem členům domácnosti.
Krmení králíků (a morčat)
Králíkům dáváme tolik suchého sena, aby mohli ukusovat celý den. Jídelníček jim obohatíme o další živiny podáváním mrkve, salátu, trávy, pampeliškových a jitrocelových listů, mladých větviček z ovocných stromů. Okusováním větví si brousí zuby. Nikdy jim nenoste náhodně natrhané kytky a větve z keřů, které neznáte. Mohou být jedovaté. Můžeme jako pamlsek dávat trochu speciálních granulí, ale základ musí být seno, které je zdrojem vlákniny.
Přístup k čerstvé vodě je samozřejmostí. Napáječka uchovává vodu čistou a zabrání vylití.
Krmení ptáků
Základ krmení tvoří semínka se slupkou. Kanárci a andulky mají především proso, semenec a oves. Papouškům přidáváme dýňová, slunečnicová a lněná semínka, oříšky, ječmen, pohanku. Všichni si přes léto rádi pochutnají na čerstvém zeleném krmení. Vhodné jsou ptačinec, pampeliška, kopřiva, jitrocel.
K broušení zobáků jsou vhodné tvrdé větvičky. V kleci jim kromě vody trvale umístěte i sépiovou kost, která také pomůže s údržbou zobáku a dodává ptákům minerály.
Krmení myší
Základem jídelníčku je zrní, můžeme podávat i suchý chleba, občas i suchary pro psy. Nepravidelně jako zdroj živočišných bílkovin přidáme třeba sýr, jogurt a kousek masa. Pro zdraví můžeme podat sedmikrásku, meduňku, jitrocel nebo jetel. Větvičky ovocných stromů se hodí i v zimě, usušené i s listy a pupeny. Voda nesmí chybět.
Krmení křečků
Hlavní složku jídelníčku tvoří luštěniny, obiloviny, různá semínka a traviny. Můžeme nabídnout i drobný hmyz a různou zeleninu. Stejně jako myši, i křečci potřebují něco na okus a čerstvou vodu.
Pokud podáváme pouze koupené namíchané krmení, je vhodné je střídat a vybírat méně barvené druhy. Barvivo může být škodlivé. Pokud jako pamlsek nabídneme ovoce, vždy musí být v malém množství a vyhneme se avokádu . Nepodáváme rovněž syrové fazole, zvířatům škodí a způsobují velké zažívací problémy.