Potřebujete přivést elektřinu i do míst, kde není klasická přípojka? S elektrocentrálou to není žádný problém. Víte ale, jakou si vybrat? Existuje více druhů.
Jak správně vybrat elektrocentrálu a podle čeho se řídit?
Právě díky elektrocentrále můžeme mít elektřinu i na místech, kde běžně není klasická přípojka. Občas nás ale může i nečekaně zastihnout výpadek proudu v domácnosti a taková elektrocentrála se může hodit. Běžně jsou záložní generátory v nemocnicích nebo ve velkých podnicích, bez elektrocentrály se většinou neobejdou ani dělníci na stavbách. Hodí se ji mít ale i na chatě či zahradě, menší typy se pak hodí pro cestování. Jak si elektrocentrálu správně vybrat a čím vším se mezi sebou liší?
Podle účelu využití
Elektrocentrála snadno dostane elektřinu i do těch nejméně přístupných míst a je mnoho kritérií podle, kterých ji lze vybírat. Asi nejběžnější jsou benzínové rámové elektrocentrály, kterou jsou i cenově nejdostupnější, jsou ovšem poměrně hlučné a nejlépe poslouží na zahradách či chalupách. Při výběru je dobré zamyslet se nad tím, k jakému účelu ji budete využívat. Mohou být totiž mobilní a snadno přenosné ale i statické, s těmi moc hnout nejde. Elektrocentrály jsou totiž poměrně těžké a mohou mít až několik desítek kilogramů.
Naftové elektrocentrály jsou určeny pro delší provoz a z větší části jsou statické, vhodné jsou jako záložní zdroj pro rodinné domy nebo jako zdroj elektřiny na stavbách. Oproti tomu ty benzínové nebo také plynové jsou mnohem lehčí, lépe přenosné a vydrží kratší provoz. Ty plynové pak jsou určitě nejekologičtější, co se týče samotného provozu.
Jaké jsou typy
Rozlišujeme tři typy elektrocentrál, rámové jsou takové, které jsou zasazené v kovovém rámu. Rámové bývají nejčastěji benzínové elektrocentrály, jsou právě poměrně hlasité a určené jsou zejména pro provoz zahradní techniky, využít se ale dají i pro napájení osvětlení nebo jiných spotřebičů, ovšem po kratší časové období. Invertorové mají podobu malého kufříku, skvěle se hodí pro cestování, jsou skladné, poměrně dobře přenosné a hlavně mají tichý provoz. Oproti rámové elektrocentrále si ale v tomto případě připlatíte. Nejdražší a také nejkvalitnější jsou pak elektrocentrály se systémem AVR. Tyto přístroje mají jako obrovskou výhodu funkci automatické regulace napětí, což je výhodné pokud potřebujete zdroj pro běžné domácí spotřebiče, počítač nebo televizi.
Elektrocentrála umí vytrhnout trn z paty, když není v dosahu elektřina a může to být skutečně kdekoliv.