„Pohotovost“ je výraz, který se již za socialismu mezi lidmi vžil zejména v souvislosti s lékařskými výkony, anebo v rámci vojenské služby. Tehdy vykonávali vojenskou službu mladíci – odvedení branci, kteří udržovali pohotovost v rámci obrany státu spolu s vojáky z povolání, a každý odvedenec dobře věděl, co „pohotovost“ znamená. Stejně jako v situacích, kdy vás rozbolel zub, anebo jste v sobotu navečer měli vysokou horečku a lékařská pohotovost mohla zasáhnout v podstatě okamžitě.
Pohotovost je také již mnoho let spojována s výjezdy hasičů a policie. Pro většinu z nás je samozřejmé, že v případě krajní nouze stačí zavolat zdarma na tísňová volání a požádat o pomoc. Týká se to požárů, autonehod, úrazů, vloupání a dalších podobných situací. Ne každý si však uvědomuje, že pohotovost také udržují sklenáři, zámečníci, elektrikáři a instalatéři.
Instalatéři pohotovost je služba 24 hodin denně po celý rok, bez výjimek, která zajišťuje servis v případě havarijních stavů v oborech VTP – tedy „voda, topení a plyn“. Konkrétně jde o situace spojené s rozvody vody a odpadů, kanalizace, topných soustav a plynových rozvodů a spotřebičů. Kdy se nejčastěji volají instalatéři v rámci havarijní pohotovosti?
Ucpaný záchod nebo kuchyňský dřez a problém v kanalizaci – toto jsou typické potíže, kvůli nimž instalatéři zasahují třeba i v noci nebo o víkendu. Zejména tam, kde jen jeden záchod a v domě se vyskytují malé děti a senioři.
Úniky vody – jestliže po příchodu domů objevíte mokrou mapu na zdi, neváhejte a zavolejte instalatéry raději ihned, abyste zabránili možnému průniku vody do elektroinstalace.
Úniky plynu – s úniky plynu je to ještě nebezpečnější. Ucítíte-li kdekoli (třeba i mimo váš domov) plyn, dejte to ihned instalatérům na vědomí.
Prasklá topení – u prasklého topení v létě klidně můžete počkat do druhého dne, ale v zimě, kdy vám v místnosti klesne teplota během pár hodin až na neúnosnou mez, se vyplácí také příliš neotálet s přivoláním instalatéra.