Také známá jako Aurora, jedná se o přírodní úkaz světel, které se na noční obloze prohánějí jako když andělé mávají svými křídly. Je velmi uchvacující a fotogenický a mnozí by se mohli domnívat, že se jedná o nějaký spirituální úkaz. Pravda je však taková, že se jedná o kolize nabitých částic se slunečním větrem ve vysoké atmosféře, přesněji ve výšce asi 80 až 100 km. Sluneční vítr se uvolňuje při slunečných erupcích a obsahuje nabité částice – protony, elektrony a alfa částicemi. Pokud je zachycen magnetickým polem země, část větru je odražena a zbytek je stáčen po spirálách směrem k zemi. Magnetické póly máme dva – jižní a severní, proto se záře dělí na dvě Aurora Borealis (severní) a Aurora Australis (jižní).
Jelikož má každý atom své specifické energetické hladiny, při jeho deexcitaci po srážce s jinými nabitými částicemi, dochází k emisi specifické vlnové délky. Znamená to, že barvy polární záře jsou dány prvky v atmosféře, které jsou energeticky stimulovány.
Nejčastější barvou je zelená až žlutozelená, za tu je zodpovědný kyslík, který je v tomto pásmu ve velké koncentraci. Ve vyšších oblastech atmosféry dochází k emisi růžového až nažloutlého světla, které je spojeno s vysokou sluneční aktivitou. Odstíny červené a modré, případně fialové tvoří nabité částice molekulárního dusíku, které se v atmosféře nachází až z 21%.
Kde je nejpravděpodobněji uvidíte
Dobrodruzi, kteří by tento jev chtěli pozorovat vlastním okem by se měli vydat do některého z následujících míst:
· Island
· Norsko
· Grónsko
· Aljaška
· Kanada
· Nový Zéland
Abyste je ale řádně viděli, musíte mít ideální noc. Ta se skládá z bezmračného nebe, co nejmenšího světelného smogu, bez úplňku a nastává převážně mezi zářím a dubnem. Také sledujte předpovědi jejich výskytu a oblačnosti. Můžete si také zaplatit průvodce, který bude dané parametry hlídat za vás.