Ačkoliv už se píše jednadvacáté století, stále ještě se nenašel opravdu účinný lék na chřipku. Lékařská věda si mnohdy dovede poradit s rakovinou nebo jinou dříve smrtelnou nemocí, ale ten proklatý virus stále ještě vzdoruje. Určitá šance, jak chřipku nedostat, tu ale přeci jen je. A možná, že není jen jedna. Jak je jistě všem jasné, tato nemoc se přenáší vzduchem. Stačí jeden nakažený a už se strhne celá lavina. Jaká je tedy pomoc?
a) Odjet na kritické období na opuštěný ostrov a tam to celé přečkat.
– To má ovšem dvě podmínky.
– Musíte mít opravdu chápajícího zaměstnavatele a dostatek peněz na cestu.
b) Nechat se očkovat.
– To je asi nejschůdnější cesta pro nás ostatní.
Je zajímavé, že ačkoliv je prokázaná skutečná účinnost vakcíny, spousta lidí raději každoročně úpí s horečkou v posteli. A to mají senioři očkování zadarmo. Právě ti jsou ohroženi nejvíce. Každý rok totiž na tuto nemoc zemře několik desítek lidí. Někteří z nich zbytečně.
Zanedbání může přinést trvalé následky
Nejlepší dobou na tuto prevenci je říjen a listopad. Dříve to nemá smysl, protože každým rokem je virus jiný a není tedy vyvinuta ještě účinná látka. A později to také nemá cenu, protože většinou už nastala epidemie nebo si prostě vaše tělo už nestihne vytvořit protilátky. Co dělat, pokud jste to opět nestihli?
· Rozhodně být ohleduplní k těm ostatním, kteří jsou zatím zdraví a snažit se mezi ně nechodit.
Kromě podpůrných přípravků z lékárny zkuste některou osvědčenou babskou radu. Jednou z nich je pojídání hodně silného vývaru. V tomto případě je ten nejlepší kuřecí. Nedržte hladovku. Přesto, že nemáte chuť k jídlu, je potřeba tělu dodat energii. A rozhodně ulehněte do postele. Přecházení „obyčejné chřipky“ může mít docela neobyčejně těžké následky. Jedním z nich může být i oslabené srdce, které nám dá svou únavu brzy znát.