Koupě počítače do domácnosti obvykle nebývá tak velká událost, jako přístavba nebo pořizování si nového auta, ale stále jde o vcelku velkou investici, a to i dnes, kdy je elektronika obecně poměrně levná, alespoň dle zkušeností z let minulých. A tom, kolik vaše nové PC bude stát, se podílí celá řada faktorů. Nejdůležitější ale je, k čemu vlastně svůj nový počítač bude používat. Chcete-li pouhopouhé kancelářské PC, vlezete se do pár tisícovek, a to často i monitorem. Máte-li v plánu na něm ale hrát hry, zvláště pak ty nejnovější a na plné detaily, zapomeňte že vám bude stačit několik tisíc. Ceny v takovém případě mohou narůst až na desítky tisíc a pokud byste chtěli opravdové dělo, se kterým byste neměli potíž rozjet cokoliv ve 4 K i za pět let, můžete si připravit i více než sto tisícovek. Až tak vysoko se může cena herního počítače vyšplhat.
Hlavní rozdíly
Mnoho laiků si myslí, kancelářský a herní počítač musí být zákonitě složen z úplně odlišných komponentů, ale to rozhodně není pravda, alespoň většinou ne. Naopak, mnoho částí se dá použít jak do kancelářského, tak i do herního PC. Dobrým příkladem je třeba základní deska, zdroj nebo case neboli krabice, ve které jsou veškeré komponenty uloženy. I když to není pravidlem, největší rozdíly mezi herním a kancelářským strojem tvoří procesor, respektive grafická karta. Hlavně na těchto svou částech záleží, zdali si budete moci spustit pouze graficky nenáročné hříčky typu Tetris, nebo se budete moci pustit do nejnovějších titulů.
Nemusí být tak drahé
V případě, že nemáte peněz nazbyt, ale i přesto byste si rádi pořídili kvalitní počítač, na kterém budete moci hrát i novější hry, je možné udělat pár kompromisů a koupit si takové PC, které bude nejen dostatečně výkonné, ale také cenově zajímavé. V takovém případě je ale lepší pověřit sestavením PC někoho, kdo se v této problematice vyzná. Jako laici byste asi něco takové sestavit samotní nedokázali.