Starobylé národy, jako jsou například Egypťané či Mayové, fascinují lidstvo již velmi dlouhou dobu. A není divu – dokázali vytvořit stavby, nad kterými nám i dnes zůstává rozum stát, a zároveň se na svou dobu dobře vyznali například v medicíně či astronomii. Není tedy divu, že mnoho lidí je přesvědčeno, že byli na mnohem vyšší úrovni, než jaká jim je přisuzována, a že měli takové technologie, nad kterými by nám zůstal rozum stát. Koneckonců, jak jinak by dokázali vytvořit taková velká díla?
Typickým příkladem jsou pyramidy, především fakt, že jednotlivé kameny jsou spojeny i bez malty tak dokonale, že jimi nelze prostrčit ani žiletku. To je něco, co bychom i s dnešními moderními nástroji jen stěží dokázali. Jak to tedy zvládli?
Odpověď zní, že nikoliv. Jednoduše řečeno, během těch tisíců let, kdy pyramidy stojí, si kameny na sebe v důsledku gravitace doslova sedly. To je efekt, který je znám prakticky všem stavitelům a architektům. A na rozdíl od klasických cihel vážily tyto kameny podstatně více, a také měly mnohem více času, aby si na sebe sedly. Není tedy divu, že mezery mezi nimi prakticky neexistují.
Co se týče medicíny, tak jistě, na svou dobu dokázali neuvěřitelné výkony. Přesto byla průměrná doba života podstatně kratší, než je tomu dnes. Dokázali totiž sice poměrně dobře rovnat kosti a třeba i trepanovat lebku, avšak s virovými či bakteriálními onemocněními si poradit nedokázali. Také je potřeba uvážit, jaké prostředky měli v té době k dispozici. Staří Egypťané například neznali železo a používali místo něj bronz. Ten je samozřejmě mnohem měkčí a snadněji se láme. I to je důvod, proč se dnes prakticky v žádném odvětví nepoužívá. Je tedy jasné, že ačkoliv to jistě byly národy ve své době na vysoké úrovni, bylo to zkrátka proto, že to byli lidé – a ti jsou inteligentní a vynalézaví. To je celé tajemství jejich úspěchu.